Jak pečovat o hedvábí

Jak prát hedvábí

V předchozím článku vlastnosti a výhody hedvábí jsme sdíleli informace o výjimečnosti materiálu. Jak prát hedvábí a docílit jeho bezvadných vlastností nebo opravdu dlouhé životnosti, při správné péči až kolem dvou desítek let? Určitě výběrem kvalitních produktů a zejména důrazem na pečlivou údržbu. Pokud nejste zastánci chemického čištění v profesionálních čistírnách, podívejte se na některé rady k údržbě hedvábného textilu.

Běžné nošení stačí vyvětrat

Produkty z pravého přírodního hedvábí mají přirozenou samočistící schopnost. Tento materiál disponuje výbornými antibakteriálními a termoregulačními vlastnostmi, proto není třeba jej prát přehnaně často. Pro dlouhou životnost hedvábného oblečení nepoužívejte parfémy či deodoranty přímo na něj. Po běžném nošení stačí toto oblečení vyvětrat, ideálně na suchém a stinném místě. Umístění na slunce by se mohlo negativně odrazit ve změnách struktury vláken i jejich barevnosti.

V čem hedvábí prát?

Při výběru vhodného pracího prostředku je velmi důležité dbát na fakt, že běžné prací prostředky obsahují vysoký obsah chemických látek, které jsou schopny rozpouštět proteinová vlákna hedvábí, a tím negativně ovlivnit jejich životnost či užitné vlastnosti. Běžné prací prostředky (na bázi mýdla) jsou téměř výhradně zásadité, hedvábí snese ale pouze takové prášky nebo gely, které výrobce označuje jako vhodné pro hedvábí a vlnu - prodáváme mýdlo přímo pro hedvábí. Osvědčené je rovněž praní hedvábí v obyčejném šamponu na vlasy bez silikonů.

 

Udělejte si pH test

V domácích podmínkách je možné ověřit vhodnost pracích prostředků pro praní hedvábí tzv. pH testem. V lékárnách či drogeriích lze koupit sadu lakmusových papírků, které namočením do roztoku vody a pracího prostředku, vhodnost pracího prostředku pak poznáme podle čísla pH nebo barevného výsledku uvedeného na testovací sadě. Nejvyšší pH (okolo 11) budou mít běžné prací prostředky, které jsou k údržbě hedvábí zcela nevhodné. U prostředků určených k péči o hedvábí a vlnu či na ruční praní se pH pohybuje okolo 6-7, a již zmíněný vlasový šampón mívá nejčastěji pH 6. Čím nižší pH, ideálně pH kolem 6, tím je prostředek vhodnější pro praní hedvábí.

K praní hedvábí (ale i běžného prádla) se nedoporučuje ani použití aviváže. Aviváž jako taková nemá pro praní žádnou přidanou hodnotu, jedná se o syntetické (chemické) složky, které jsou parfemovány, škodí pokožce i životnímu prostředí. Vůně vláken lze docílit i zcela netoxickým způsobem, například přírodními vonnými mýdly nebo směsí sušených bylin vložených k oblečení v šatní skříni.

pH test pracích prostředků

Peru, pereš, pereme hedvábí

Přírodní hedvábí je velmi jemný materiál, při jakémkoli praní je tedy třeba chovat se k němu stejně jemně: jak použitím pracích prostředků, o kterých jsme si řekli výše, tak použitím přiměřeně jemné mechanické síly. Jakékoli silné drhnutí nepřipadá v úvahu, vlákna by zcela ztratila svou hebkou strukturu. V současné době lze hedvábí prát jak „klasicky“ ručně, tak v šetrných programech moderních automatických praček.

Ruční praní

Ruční praní nabízí téměř stoprocentní záruku, že svůj materiál nepoškodíte, pokud použijete přiměřenou prací sílu svých rukou. Pokud zvolíte ruční praní, hedvábné kousky otočíte na ruby a necháte na 15–30 minut namočené ve vlažné vodě (kolem 30 °C) smíchané s roztokem pracího prostředku vhodného na hedvábí. Po uplynutí této doby můžete jemně a důkladně oblečení proprat, opatrně promáchat, a poté v již čisté vodě opět vymáchat. Tento postup můžete opakovat do doby, než z vody a vláken odstraníte veškeré mýdlové zbytky pracího prostředku.

Tip: do vody přidejte i několik kapek octa, který zároveň přispěje k svěžímu vzhledu tmavých či výrazně sytých barev.

Praní v pračce

V pračce perte jen produkty k tomu určené, to se dozvíte na cedulce s ikonami údržby, kterou obsahuje každý textilní výrobek. Současné pračky již velmi často obsahují programy, které napodobují šetrné ruční praní. Doporučujeme dbát zvýšenou pozornost na výběr programu: musí prát maximálně na 30 °C, ideální je i použití ochranných sáčků na prádlo, otočit prádlo naruby a pokud máte tu možnost, zvolte také funkci přidaného máchání či vody navíc – dle typu pračky.

Pro praní hedvábí v automatické pračce nikdy nevyužívejte více než polovinu jejího objemu a nikdy prádlo nedovolte pračce ždímat. 

 

 

Sušení a žehlení

Hedvábí má tak jemná vlákna, že by je jakékoli mechanické „otřepávání“ mohlo postupem času zničit. Nikdy proto, ani při ručním či automatickém praní, tento materiál neždímejte. Ještě mokré oblečení je vhodné srolovat do vysoce savého frotého ručníku, který do sebe vsákne přebytečnou vodu, a poté do sušit v rozložené poloze, podobně jak se to dělá s vlněnými svetry.

Jak žehlit hedvábí? Pokud je potřeba vyprané prádlo žehlit, je vhodné pustit se do práce ještě ve stavu, kdy je materiál jen velmi mírně vlhký. Žehlí se na velmi nízkou teplotu, vždy z rubové strany a zásadně bez funkce napařování. Doporučujeme navíc žehlit přes prostěrku nebo bílou látkovou plenu.

Hedvábí je jedinečný materiál, který vyžaduje delikátní přístup k jeho v údržbě, tak jako každé přírodní vlákno. Nejedná se o nic složitého, jen je třeba věnovat větší pozornost přípravkům, v nichž pereme a postupu, Každá minuta správného přístupu se odrazí na užitných vlastnostech i celkové životnosti hedvábných produktů.

Přečtěte si více o vlastnostech a výhodách hedvábí!